Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Online pazaryeri sitelerini kullanarak esas satıcıya ulaşmak

Merhabalar,
Uzun zamandır masaüstü bilgisayar ile çalışmaktayım. Ancak artık laptop ihtiyaç ve araştırmalarım devam ediyordu. Hepsiburada sitesinde bir modeli beğendim. Herşey güzel ancak satıcı kısmında hepsiburada olmadığında genelde uzak dururum. Yine öyle yaptım ve başka ürünlere bakmaya devam ettim.

Ancak bir türlü o ürün kadar aradığım kriterleri sağlayan ürün bulamadım. Satıcı kullanıcı adı zaten ürün sayfasında görünmekte idi. Çok basit bir şekilde kullanıcı adını google da yazarak ilgili satıcının sitesini ulaşmak mümkün olduğunu gördüm.

Satıcı gayet güzel bir site hazırlamıştı ve hepsiburada'da bulunan ürünü aradım sitesinde. 2 arama sonrası ürüne ulaştım. Bilin bakalım nasıl bir durum var idi.

Hepsiburada'da ki fiyattan 100 TL civarı daha uygun fiyatlı idi ve ürün ile ilgili bilgi alabileceğim destek hattı vardı. Mesaj attım ürünle ilgili merak ettiğim konularda whatsapp den yazabilir misiniz dedim. Gece vakti olmasına rağmen iletişime geçtiler ve bilgi aldım.

Bu durum bence açık pazaryeri sitelerinin bir açığı gibi bence. Böyle bir durumu engellemek için kullanıcı adını kendileri belirlemeliler bence. Ayrıca sözleşmede bu isim üzerinden doğrudan ve dolaylı olarak satış yapmayı yasaklamalılar. Ayrıca böyle bir kullanıcı adı var ise ilgili domain i sadece hepsiburada sayfasına yönlendirme kuralı eklemeliler bence.
Comments are closed