Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Bencillik kötü ama "Sencil" olmak da bir o kadar kötü

Bencil olmayı hep çok kötü bir özellik olarak gördüm ve ki öyle de. Ben insanı seven, yaradılanı sev yaradandan ötürü bakış açısı ile çıkar gözetmeksizin seviyorum. Her insan konumu mevkisi ırkı rengi ne olursa olsun hepsi benim için birdir ve değerlidir. Her kim yardıma ihtiyacı olsa yardıma koşmayı ben büyük bir güzellik görürüm ve herkesin böyle olması gerektiğine inanırım.

Bugüne kadar da hep böyle yaptım. Kendimden çok karşımdakini sevip değer verdim. Yardıma ihtiyacı olan birisi var ise üzerime vazife edindim koştum. hiçbirşey yapamadığım gücümün yetmediği de oldu. Mesela yolda yürürken kaldırımda bir evsiz gördüğümde Allah yardımcısı olsun diye kalbi dua ettim. Hastaneye yolum düşüp gittiğimde elimde olsa hepsine şifa veren biri olabilmeyi hayal ettim, dua ettim en kalbi duygularım ile.

Hayat yolumda ilerlerken aldığım kararlarımı kendim ile birlikte ailemi kardeşimi de düşünerek aldım. Sınavlarda kopya çekmeyi asla bir yol görmedim. Hak ettiğimden fazlasını almak asla benim için kabul edilebilir birşey olmadı. Doğru belli idi, orada oldum ve herkesi iyi insan görüp herkese yardım ettim. Üstüme vazife olmayan iyilikleri borçlu gördüm kendimde. Yapmazsam ölürdüm sanki öyle hissettim. Bir arkabam sınavdan kötü not mu aldı, onu ders çalıştırmalıydım. Veya okulu bırakmayı mı düşünüyor hemen anlatırdım neden bırakmaması gerektiğini. Bunun gibi bir sürü şey, ve bu durum bende ileri safhaya ulaştı sanırım. Tüm bunlarla mutlu olurken kendimi düşünmeyi unutmuştum.

Bencil olmak elbette kötü, ancak sencil olmak yani kendinden önce karşıdakini düşünmek meğerse daha kötüymüş. Ben sencil birisiyim. Geriye dönüp baktığımda aldığım kararlarımın merkezinde ben yokum, benim dışımda hayatımdaki insanlara olan faydasını odak noktaya almışım. 

Bu yönümü seviyorum ve kaybetmeyeceğim ama neyi anladım derseniz, bencil olmak ne kadar kötü ve kabul edilemez ise, sencil olmak da o kadar kötü ve kabul edilemez birşeydir.

Hayatta en sevdiğim kelime, "Denge", kendini ve herkesi düşünmek şeklinde dengeli bir bakış açısı ile yaşamak gerekli. Herkese de nacizane tavsiyelerim bunlardır.

Comments are closed