Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Teknolojik Diyet Zamanı


Teknoloji gelişti ve gelişimi takip etmesi imkansız bir hızla devam ediyor. Bu durumdan memnunuz hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak biraz fazla mı olmaya başladı diye düşünmeden edemiyorum artık.

Mesela alışveriş yapacaksanız bilgisayarınızdan yapıyorsunuz. Faturaları internetten ödüyoruz. Sevdiğimiz dizileri, takip ettiğimiz haber siteleri ve her daha ne varsa. Hepsi ama hepsi internette.

Birçok meslek grubu bilgisayar olmadan iş yapması imkansız durumda zaten. Günlük hayatımız bilgisayar ve teknolohi ile iç içe iken birde izlediğimiz diziler takip ettiğimiz haberler hatta hasta olunca hastaneden aldığımız randevu hepsi teknoloji ile sağlanıyor.

İnsan bünyesi çok hassas, her çevresel faktörden çok etkileniyor. Bu kadar zamanımızı alan teknolloji gerçekten hayatımzdan bazen çıksa sanki biraz iyi olacak?

Özellikle benim gibi günde en az 8 saat bilgisayarda kod yazan birisi için kalan vaktimde de internet üzerinden sıradan işlemleri yapmak zorunda kalmak bile gerçekten ilginç bir hal alıyor.

Hep zayıflamak için diyet kelimesini kullanıyoruz. Ancak vücudumuzdaki radyasyon oranını da düşürmek için bence tekonoloik diyet yapmaya ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

Teknoloji diyeti nasıl yapabiliriz diye düşündüğümde, bunun tabi ki en etkili yolu tatile çıkıp telefonu dahi bırakıp alıp başını gitmek bir yerlere. Ancak maalesef bu çok mümkün değil görünüyor günlük hayayımızda.

Bunu yapamıyorsak da en azından hafta sonları en aza indirmeli gerekmedikçe bu cihazları asla kullanmamalıyız bence.

Aksi takdirde maalesef bugün olmasa bile ileride bizleri ciddi sağlık sorunları beklediğini düşünüyorum.
Comments are closed