Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Risk Almamak En Büyük Risktir

Merhabalar değerli okurlarım,

Şimdi etrafımda birçok arkadaşımla ve çalıştığım müşterim vb. çevremde bulunan kiminle konuşsam hepsinde aynı gayreti görüyorum. Tek amaçları iyi bir iş yurt dışı imkanları veya yüksek maaşlar ile çalışabilecekleri işler bulabilmek. Halbuki ne kadar yetenekli insanlar oldukları bu kadar belli olmasına rağmen asla bununla bir şeyler yapmak dertleri amaçları yok.

Kurumsal şirketlerde çalıştığım dönemde yeteneklerine hayran kaldığım insanların dar bir dünyada akşamı yapıp ay sonu maaşını almak dışında bir dünyaları olmadığını görmek çok üzücüydü. Ve aslında o ortamda asla yapamayacağımı anlamamı sağlayan şeylerden birisi bu olmuştu.

Oturduğumuz zaman doların yükselişinden hükümeti sorumlu tutmak kolayımıza geliyor. Ama biz üretmezsek, satmazsak dışarıya yazılım üretmezsek nasıl olur bu işler. Sen ben dertlenmezsek risk almazsak garanti işler peşinde koşarsak nasıl farklı olabiliriz? 

Bizim milletimiz cesurdur aslında ve risk almaktan kaçmaz normalde ama ne oldu bilmiyorum. Hepimiz yatırım yapmalıyız, istihdam sağlamalıyız. Elbette hükümetimiz de bu amaçla vergisel revizyonlar yapılarak bazı şeyleri kolaylaştırmalıdır. Ama niçin olmasın, neden denemeyelim ki? 

HugoBoss'da hatırı sayılır bir maaş alıp çok rahat bir çalışma hayatımı bırakmış ve Birisi A.Ş diğeri Limited olmak üzere 2 şirket sahibi ve ortağı birisi olarak yaptıklarımdan gurur duyuruyorum. Ama yardıma ihtiyacım olduğunda iş ahlakımız çok bozulmuş durumda maalesef. Çalışmak istediğim kişiler sözlerini tutmamaları çok kolaylaşmış durumda. İşimiz başımızdan aşkın iken, bir de ödemelerini zamanında "yapamayan" değil, bilerek yapmayan şirketler ile mücadele etmek elbette yorucu kabul ediyorum. 

Şu an şirket bünyemizde, dünyada tek bir yazılıma rakip olduğumuz çalışmalarımızı tamamladık ve artık aktif olarak sahada kullanılması başlandı. Dahası OpenDev gibi, marka tescilini de aldığımız bir yazılım geliştirme framework ürünümüz de gelişmekte. Aynı şekilde onun da global bir marka olmasını sağlayacağımızı artık görmek çok zor değil.  

OpenDev sistemini test ettiğimiz şirketler çok memnunlar. Her geçen gün OpenDev'i daha da geliştirmeye devam edeceğiz.

Elbette maddi sıkıntılar yaşayabiliyoruz gayet doğal olarak. Bazen beklediğimiz ödemelere güvenip, gelmediğinde borçlarınızı bir şekilde ödemek zorunda kalabiliyoruz. Zor mu zor, ama yapılması gerek, bu zorluğa birileri katlanıp üretmelidir.

Siz değerli okurlarım içerisinde kimler var bilemem. Ama risk alın, büyük düşünün. Bizim ülkemizin buna ihtiyacı var. Zaten kısa bir ömür yaşanacak, bu ömrü sırf konforlu şekilde sorunsuzca tüketip öbür dünyaya gitmek gibi sığ bir hayal ile kalmayın. Steve Jobs veya Bill Gates gibi, öldükten sonra ülkesine büyük katma değer sağlayan büyük şirketler bırakmak olmalı hayalimiz. Bugünün kahramanları cephede savaşanlar değil, böyle katkılar yapanlar olacaktır. 

Özetle, korkmayın lütfen. Risk alın, mücadele edin deneyin, yenilin ama yine deneyin...

Artık biraz daha büyük düşünün, hem kendimizin hem de ülkemizin buna ihtiyacı var. Sıradan sohbetlerimiz sırasında bile sığ düşünen insanları gördüğümde gerçekten çok üzülüyorum. Yapmayın, kendinizi küçük görmeyin, siz bundan fazlasısınız...

Risk almadığınızda daha fazla risk aldığınızı söylesem ne dersiniz? Bu bir paradoks değil bu bir gerçek. Risk almak, farklı yönden esen rüzgarların sizi taşımasına asla fırsat vermemektir. Ne yapalım diyebilirsiniz, açıklayayım!

Bir fikrin mi var, mümkünse eğer sermaye oluştur o işi dene. Mümkün değil mi, o zaman sermayesini bir ortak bul onunla dene. O da mı yok ve fikrin çok mu güzel, o zaman git bu fikri tescil ettir ve sonra paylaş sosyal medyada. Senle bu yolda yürüyebilecek muhakkak insanlar bulacaksın. O da yok, o fikrin seninle ölüp yok olmasına razı olma. Hiçbir şey bekleme ücretsiz paylaş sosyal medyada. Youtube kanalı aç oradan anlat fikrini. Yatırımcı ara. 

Şimdi kimle oturup sohbet etsem, ya aslında şöyle bir proje olsa ne kadar iyi olur diyen insanlar görüyorum. Aynı insanlar risk almamak için rutin hayatlarına devam ediyorlar. Ya bu dediklerimi yap dene ve benden yardım istiyorsan ne yapabiliriz onu konuşalım, ya da fikrim var deme. Zaten yaşamamış olacak kadar etkisiz basit bir hayat yaşa ve ölümü bekle... 

Risk almamak alabileceğiniz en büyük risktir. 

Sevgi ve selamlarım ile sağlıklı günler dilerim...


Comments are closed