Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Olaylar ve bize düşen "Milli Yazılım Markası" çıkarabilmek!


Merhaba sevgili okurlarım,

Öncelikle son günlerde olan olaylar gerçekten üzücü. Yıllardır milli bir yazılım markası oluşturmak üzere çıktığım bu yolda ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimi görüyorum. Çünkü artık buna gerçekten daha çok ihtiyaç var ve ben bu noktada gerçekten donanımlı biriyim artık. 

Ülkemize destek olmak istiyorsak dışarıya yazılım satmak en ideal ve etkili yoldur. Kısa zamanda büyük gelir elde edilebilecek ve ülkemize döviz getirebilecek en temel sektör yazılım sektörüdür. Ülkemize döviz getirmeliyiz ve buna gerçekten çok önem vermeliyiz. Bu amaçla da gerçekten artık bir ülkesini seven girişimci bir yazılımcı olarak gerçekten daha fazla sorumluluk almam gerektiğini düşünüyorum.

Kaç kişiye ulaşır bilmiyorum bu çağrımı yine de söylemek istiyorum. 

Sevgili yazılım geliştiren meslektaşlarım. Biliyorum, hepiniz yurt dışında işlerde çalışmayı bir seçenek görüyorsunuz ve kaliteli beyin için kaynaklarını sonuna kadar seferber eden ülkeler cazip de gelmekte. Bizim mesleğimizde bu çok kolay bir seçenek ama bence yapmamalıyız. Ülkemizde üretim yapmalıyız. Ülkemizde size ihtiyaç var. Birlik olup büyük bir marka oluşturabileceğimiz bir yazılım grubu kurmayı ve yönetmeyi çok istiyorum. Bu anlamda da bu fikrimi tanıdığım dostum arkadaşım kim var ise hepsine açıyorum da. 

Bireysel kar yerine ekip başarısına odaklı bir ekip kurmak ve ekip olarak projelerimizi tamamlamak ne güzel olur. Güçlü bir marka üretmek için artık kocaman ofisler kiralayıp bir araya gelmek de gerekmiyor. Sadece gerçekten güçlü beyinlerin destek vermesi ve aynı bakış açısı ile çalışacağı bir platforma sahip olması gerekiyor.

Peki ne mi yapabiliriz böyle bir ekip kurarsak,

Öncelikle bence yemeksepeti projesini biliyorsunuz yabancı kaynaklı bir şirkete satıldı ve işe bununla başlayabiliriz. Bu konuda toplam 9 aylık fizibilite ve yazılımsal sistemim mevcut. Bu çalışmada bulunmak isteyen arkadaşlar iletişim kurun çalışalım çok isterim büyük bir keyif olur.

Sonrasında pikazon.com projem var. Bu proje de biliyorsunuz dünyada bir sürü stok fotoğraf satış sitesi var. Buna benzer bir formatta türk markası olarak çıkabilir. Hatta dahası proje şuan diğer hiçbiri stok fotoğraf sitesinde olmayan özelliklere de sahip. Bu alanda ciddi bir başarı elde edebiliriz. 


Balık çiftlikleri konusunda da ciddi bir tespitlerim analizlerim mevcut. Sektörü araştırdım ve bu konuda çok sevdiğim eski çalıştığım şirketim Mavi Piksel ile gerçekten bir yol almak üzere çalışmalarımız devam edecek. Ancak ekibe ihtiyacımız var. Amacımız birkaç yere satılan bir yazılım değil, dünyaca kabul görecek bir marka yazılım olduğu için freelance olabilir veya tam zamanlı olabilir ekipte bulunmak isteyen herkesi bekliyoruz. Mutlaka iletişim kurun.

Son olan olaylardan sonra bu projelerde olan motivasyonum daha da artmış durumda. Başarmamız için birlikte çalışmamamız gerekmektedir. 

Benim elimden gelen bu, ve tüm ülkemizin fertleri olarak hepimiz bulunduğumuz şartlar itibari ile elimizden geleni yapmalıyız. 

Sevgiler saygılar güzel ülkemin güzel insanları.

Comments are closed