Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Cem Yılmaz'ın dediği gibi "7 liradan günde 100 kişi gelse..." hesabı yaptıran oto yıkama fiyatı


Merhabalar sevgili varsa okumaya vakit ayıran güzide okurlarım.

Dün sabah yolda aracımla yol alırken, direksiyon kısmında bir sorun hissi oluştu. Kontrol etmek istedim. Tabi bir petrol ofisine girdim ve kontrollerimi yaptım bir sorun yoktu. Yakın zamanda bir bakımdan çıkmıştı aracım giderilen bir arıza yeniden nüks etti sanmıştım. Sorun yoktu yoluma devam edebilirdim.

Ama tam arabaya binicem şöyle bir baktım toz toprak her yeri arabamın, üzüldüm, beni dedim hergün getirip götüyor şu garibimin haline bak dili de yok söyleyemiyor diye içimden geçirdim :) .

Çalıştığım şirketin yakınında otopark yok dışarı bırakıyorum aracımı ve etrafta da devam eden plaza çalışmaları var. Haliye plazayı sanki bizim arabalarımızın üstüne yapmışlarcasına toz oluşuyor. Arada da yağmur çilediğinde güzel bir ahenk ile çamur yeni bir tasarım oluşturuyor aracımda. İlginç tarafı dün benzin istasyonunda durunca bu durumun ilk defa bana garip gelmesi. Yani alışmışım resmen o stil ve desene. Kabullenmişim yani, hani ruhsata işletsem olacak, araba açık mavi normalde ama kahverengi diye işletsem hiç de garip kalmayacak o derece. Herşey yıkatma kararı ile başladı.

Yakıtım vardı ücreti ile yıkatmak istedim. Normalde otomat oluyor 1 TL veya 2TL atıp yıkatırdım bir zamanlar. O gökdelenler yapılmaya başlanınca yıkama manasını kaybettiğinden beri bıraktım yıkamayı. Gittim yıkama bölümüne bir görevli geldi. Sordum ne kadar ücret diye, beklentim tabi 1 TL, 2TL gibi bişey tam olarak 10TL dedi( yazıyla on türk lirası ). Sadece dış yıkama hemde yazı ile tekrar ediyorum ON TÜRK LİRASI. 30 liralık yakıt alan birisi için bunu oranlayın. Aracım da az yakan bir araba 1.3 multijet dizeldir. Şok halde çıktım ama kararlıydım, ilerideki benziliğe girecektim.


Bir sonrakine gittim tabi diğerine kızgın, baktım yıkama bölümü süper hazır kimse de yok. Oh dedim sıra da yok ne güzel bekledim, sonra birisi geldi abi çalışmıyor dedi arızalı. Kararlıydım teşekkür ettim çıktım bir sonrakine geçeyim dedim. Maksimum rakam 2 hadi 3 TL kafamdaki.

Bir sonrakine gittim sıra var 1 araç, geç kalmak istemiyorum tabi ama o kadar geldim dışından bir su tutayım dedim, 12 TL dedi. Evet yazıyla dış yıkama su tutup tozu almak işi ON İKİ TÜRK LİRASI dediler.

Gerçekten bu nasıl birşey, eskiden ücretsizdi yakıt almadan dahi yıkamamıza izin verilirdi. Kapitalizm inanılmaz bir boyuta ulaşmış sanırım.

Oradan da kahverengi kendine has tasarımını koruyan aracım ile yola koyuldum ve yolda düşündüğüm tek şey şu.

"Kişi başı 12 TL günde 100 kişi gelse.... iyi iyi valla iyi" cümleleri...


Comments are closed