Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Kobo e-kitap okuyucu yorumlarım


Kitap okumayı seviyorum ancak herkes gibi yeterince okumadığımı da biliyorum. İş hayatımız yoğunluğunda, bir yerlere giderken her zaman yanımda kalın kitapları taşımak,  uzun süre taşıma ile sayfaların kırışması, kimi zaman tahrip olması sanırım herkesi rahatsız etmiştir. 

Hal böyle olunca okuduğum kitap sayısı olması gerekenin çok çok altında kaldığını düşünüyorum ve bundan dolayı derin bir üzüntü duymaktaydım. Ta ki teknoloji imdadıma yetişene kadar.

Teknoloji hızla gelişiyor, birçok yenilik hayatımızı kolaylaştırıyor. Her yeniliğin kendine özgü birçok güzelliği faydası var olsa da e-kitap artık benim için gözümde bambaşka bir yere gelmiş bulunmaktadır :)

E-kitap ile kitap okumak inanılmaz kolay ve pratik. Her an elinizin altında bir kütüphane olması muazzam bir duygu.  Bir tablet gibi görünse de tabletten çok öte bir yapısı var.

Burada en önemli  nokta ekran teknolojisinde. Ekran e-ink ( elektronik mürekkep ) teknolojisine sahip olduğu için sayfalar gerçekten bir kağıt kadar kaliteli ve gözü yormayan bir netlik sağlıyor. Yansıma olmadan sanki bir kitabın sayfasını cihazın içerisine çerçeveletmiş gibi birebir kağıttan okur bir görüntü var. 

Eşsiz bir keyifle okumak ve her an en sevdiğin kitapların elinin altında olması harika bir duygu.

Aldığımdan beri de okuyorum, her fırsatta her anda. Boyutu çok ideal, ceketimin cebine sığıyor mesela. O kadar hafif ve o kadar görüntüsü kaliteli ki, okumak hiç zorlayıcı gelmiyor.

Şuana kadar çok iyi gidiyorum. Mesela çok beğendiğim bir kitap "İnsan ne ile yaşar - Tolstoy" bitirdim bile. "Suç ve Ceza" da üniversite yıllarımda başladığım bir kitap idi bitirememiştim, şimdi onu da yeniden okuyorum. Oslo'nun "Korku" isimli kitabı da harika bir anlatıya sahip. Koca bir kütüphane ile dolaşmak, hem de bunu 160 gr kadar bir ağırlıkta gerçek bir kağıttan okuma hissi veren ekran ile sağlamak...

Tek eleştirdiğim yönü, fiyatı oldu. Benim aldığım model 699 TL ve en ucuz olanı. Ama inanın hiç diğerlerine ihtiyaç yok. Ekran boyutu daha büyük modelleri var ama aradaki fiyat farkı çok fazla. 1300 - 1900 TL ye kadar çıkıyor diğer modeller. Hak ediyor mu derseniz, evet ürün kaliteli hak ediyor ama kitap okumayı kolaylaştıran bu ürünlerde belki de vergi indirimi olması fiyatları daha alınabilir yapardı. 

Özetle, kitap okuyamıyorum diyorsanız çözüm e-kitap okuyucudur. Haftalarca giden şarjı ile, kaldığınız yeri kaybetme derdi olmadan ve okuma hızınıza göre kitabın ne kadar süre sonra biteceği gibi önemli verileri sunması ile, çağın sunduğu en güzide olanağı olduğunu düşünüyorum. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum. 

Comments are closed