Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Kız gibi kodla yeni bir bakış açısı

Merhabalar,

Hugoboss'da birlikte çalıştığımız çalışma arkadaşımızın kurup sürdürmekte olduğu başarılı bir sayfadan söz etmek istiyorum.

Sayfanın isminin "Kız gibi kodla" seçilmesi bir kere çok  kreatif olmuş, kendisini tebrik ediyorum ve başarılarının devamını dilerim.  

İsmin bu şekilde seçilmesinin altında da bir ironi olduğunu görmek gayet kolay. Toplumun maalesef biraz "o işi çok iyi anlamamak ve yeterince cesur davranamamak v.s" gibi manalarda kullandığı ( şahsi fikrim böyle yanlış olabilir )  "kız gibi" ifadesinin, sayfayı ve web sitesini gezdiğinizde aslında bu anlamın tamamen aksine iltifat ve yüceltme anlamında kullanılması gerektiğini görebiliyorsunuz.

Bu ironi gayet hoş bir yaklaşım ben sevdim ismi :) Dahası yıllardır bu sektörde çalışan birisi olarak,  herhangi bir ironi olmadığını da iddia edebileceğimi söyleyebilirim, nedeni ise şu;

Erkek ve kız arasındaki bazı net davranış ve tutum farklılıkları olduğu kabul edilen bir gerçek. Bu farklılık örneğin makine ve inşaat gibi alanlarda erkekleri daha üstün yapabilir ve yersiz övünmeye sebep de olabilir :) 

Ama konu yazılım olunca, o  motif motif kilim dokuyan kızların hassasiyet ve dikkatinde dokunması gereken bir işten bahsediyor olduğumuzu çoğumuz fark etmez bile. Bu nedenle "Kız gibi kodla" ifadesi IT ofislerinin duvarlarında yer alması bile gereken genel bir tutum olabilir mi diye dahi konuyu tartışmaya değer buluyorum.

Gün içerisinde öyle kodlar ile karşılaşıyoruz ki, nasıl bu kodu bu şekilde buraya yazmışlar, yazabilmişler diye düşünmeden edemiyorsunuz. Yazan kişinin kulakları çınlaması, sizin o sırada şizofrenik bir modda zihninizde o kodu yazarkenki yüz ifadesini hayal etmeniz ve o sırada çözmeniz gereken önemli bir sorun için için işleri zorlaştıran o "nasıl yazılmamalı" örneği kodla karşı karşıya kalmanız... Keşke bu çok nadir olsa, ama maalesef bu durum çok sık bir şekilde gerçekleşmektedir. 

Bunun sebebi, derli toplu düşünmemek, dikkat etmemek, o anı kurtarmak ve iş için gerekli temel zarafet ve görgü kurallarını hiçe saymak ile ilgili. Çünkü öyle kodlar var ki, bir sonraki yazılımcı için gördüğünde kalp krizi ile sonuçlanabilecek ciddi yan etkiler içerebilmektedir. Nice yazılımcı sanıyor musunuz, kendi kendine ölüyor. Bu kodlar yüzünden nice yazılımcı kodların serin sularında boğulup can veriyorlar ve failleri bir başka şirkette zehir saçan kodlara devam ediyorlar birşey olmamışçasına hemde :)

Kız gibi kodlamak can kurtaran bir ifade. Kızlar gibi titiz, derli toplu ve iyi "kombin" yapılmış kodlar yazılmalı. Birbiri ile kombin olmayan kodlar ile yazılan yazılım, güzel bir eseri iyi bir sanatçının metro'da işe yetişmeye çalışan insanlara çalması gibi geliyor bana. Evet o da müzik, o da bir sanat ama, metot bu değil. Bir bayanın bakış açısı ile titiz ve kombin yaklaşımı, eminim ki bir yazılımı bir senfoni orkestrası haline getirmeye yetecektir. 

Bunun tek ama tek yolu kızlar gibi iyi kombin kodlar yazılmasıdır :)

Kız gibi kodla, yoksa bırak, gerçekten gerek yok, kodlama, kodlama, kodlama... 

Comments are closed