Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Hayatımızı asıl belirleyen o küçük toplum

Merhabalar,

Bu blog amacını aştı biliyorum :)

Esen aklıma gelen, canımı sıkan birşerler, farkına vardığım bazı ince noktalar gibi gibi...

Ne olsa burada yazıyorum, okuyan varsa ne ala, ben nasılsa okuyan yok diye yazıyorum :)

Okuyanın sorumluluğu da kendine ait, önerilerin ile hayatım mahvoldu diye gelmeyin bana :)

Evet bu konuyu anladıysak, yine iç parçalayıcı dram dolu bir tespit ile sizlerleyim...

Hayatımızı belirleyen şeylerin hiç göründüğü gibi olanaklar, yetenekler maddi güç gibi şeyler ile ilgili olmadığını daha iyi anlamış bulunuyorum.

Örneğin, bir sınıf öğretmeni farkı herşeyi değiştirebilir. Anne babanın tutumu, bir arkadaşınız, bir komşunuz veya bir akrabanız...

Herkes bilir ki hayatını değiştiren kişileri sorsak öyle kalabalık uzun da bir liste değildir o.

Örneğin hayalini kurduğunuz bir eve geçtiğinizde mutlu olacağınızı varsayarsınız. Ama öylesine bir komşu her şeyi değiştirebilir. En elit en temiz güzel bir mahallede yılların birikimi ile belki bir ev alırsınız sonunda rahat edeceksinizdir, ama öyle bir kişiye denk gelirsiniz ki, o mahallenin tüm güzellikleri yok olabilir, hayatınızın en kötü günlerini yaşadığınıza hayret edersiniz.

Veya bir başka örnek mesela askerlik, doğuya göreve  giden eyvahlar edip gider, ailesi bile huzursuz olur belki de.Sanılır ki zor bir askerlik olacak. Ama öyle iyi bir komutan gelir ki, hayır dua edersiniz askerlik bittikten sonra bile. 

Bir başka örnek de mesela bir şirkette çalışma hayali olabilir. Dışarıdan pırıl pırıl görünen o hayalini kurduğunuz iş çalıştığınız birkaç kişiye bağlıdır aslında.

Lafı uzatmak istemiyorum,  demek istediğim şudur ki her şeyi düşünün en iyisini yapın, her halükarda nihai durumu belirleyecek olan genelde 3-5 kişiden fazlası değildir. Mutluluğunuz, başarınız ömrünüzün güzel geçmesi buna daha çok şey eklenebilir.

Herşeye dikkat edin, ama her kararınız sonrası etrafınızda olacak 3-5 kişiye çok daha dikkat edin, çünkü herşey onlara bağlıdır.

Yanış kararlar yoktur, doğru insanlar ile yaşayamamak vardır diyor sözlerimi bitiyorum :)
Comments are closed