Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Hayatı daha iyi çözümlemek mümkün, mandıra filozofu bunu öyle güzel anlattı ki.

Çocuklar duymasın ile tanıdığımız Mustafa Ali ve sonradan mandıra filozofu filmi ile devam eden bu karakter, şakayla karışık çok haklı şeyleri anlatıyor bence.

Gülüp geçtikten sonra, düşünmeden edilmiyor yani. O kadar güzel videolar ki arada izlemeden edemem.

Mesela aşağıdaki videoda istanbulda geçen dönemimde o otobüslerdeki insanların ayakta son sürat hızlanıp fren yapan otobüslerde nasıl zorlandığını görüyordum. Koca koca insanların bence beyfendi insanlar olduğunu düşündüklerim dahi o beyfendiliği bir kenara bırakıp, metrobüste yer kapmak için diğer insanları itip kakabildiğini görmüştüm.

Şimdi bu duruma aşağıdaki video çerçevesinden bi bakınca insan biraz gözleri dolar gibi olmuyor mu sizce de ?Aşağıdaki video da iş dünyasındaki acı durumu ifade ediyor. Gerçekten onca emek ve beceri ile donanmış çalışanlar birçok üst çalışan altında ezilmektediler. Tabi bu videodaki durumun gerçeklikten uzak kalan bir yönü şu, o da çalışanların gerçekten özverili ve samimi olmama gereçeğidir. Bu gerçeğin dışında elbette çok haklı. Bizler de belli bir eğitime sahip insanlar olarak iş görüşmelerinde ilk okul mezunuymuş gibi manasız sorular sorulduğunu görmekteyiz.
Sınav sistemi ve eşitlik hakkında da güzel tespitler.

İstanbul güzellikleri ile bizi büyülerken işte oradaki yaşam içinde İstanbul'a olan uzaklığımızı anlatıyor.

Comments are closed