Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Güzel web site adreslerinin boşu boşuna atıl durumda kalması sorunsalı :(


Diyeceksiniz ki şimdi bu yazı aklına nereden geldi. Çok basit sayın okurlarım. Çünkü ben kaç yıldır ne proje düşünsem en uygun alan adı ile ilgili isimler alınmış oluyor. Hadi alınsa ve o ismi düzgün bir şekilde projelendirip kullansalar bırakın üzülmeyi destekleyeceğim de. Ama kullanılmıyor ve atıl şekilde boş boş duruyor. Sırf birisi alamasın o ismi diye alan bir sürü fırsatçı o güzel isimleri boş yere bekletiyor.

Bu durumun çok yaşamıştım ama biliyorsunuz 2 önceki yazımda askıda ekmek mantığında bir proje düşündüğümden bahsetmiştim. Sonrasında "askida ne var" sitesini bulunca sevinmiştim. İletişim kurdum mail attım henüz bir dönüş alamadım. Açıkçası site çok aktif değil sanırım biraz o günkü güven ve sevincimi kaybettim. İstenen başarı yakalanamamış olabilir gibi geliyor bana. Yine dönüş olursa buradan paylaşacağım.

Sonra dedim ki en iyisi ben yine projeyi yapayım, böyle nasılsa yapıldı diye yapmamak olmaz. Alan adı araştırdım, askidaekmek.com adresini sorguladım alan adı yine alınmıştı maalesef :( . Ama dedim belki yapılmıştır proje de destek oluruz belki o şekilde dahil oluruz. Siteyi ziyaret ettim ve hayal kırıklığı. Şaka gibi bir mesaj ile alan adı bekliyordu.


İşte böyle boş bir sayfa ile karşılıyor site sizi. Üzücü gerçekten bu kadar proje için uygun bir isim boşta bekliyor.

Gerçekten bir kural olsa keşke. Alan adını aldıktan sonra o alan adı ile ilgili projelendirip gerçekleştirme kuralı olsa keşke.

Ama işte böyle boşa alınan alan adları yüzünden hayalimizdeki projeleri alakası olmayan isimler ile yapmak zorunda kalıyoruz.

Alan adı sahipleri ile iletişim kuracağım, bu alan adını böyle bir proje için kullanmama izin verirler mi diye. Bakalım dönüş ne olacak sizlerle paylaşıyor olacağım..
Tabi yoğun bir iş hayatım var, bu işlerle gerçekten ilgilenemeyecek kadar yoğunum ama yavaş yavaş da olsa bir şekilde ilerlesin istiyorum çalışmaların. Umarım bir şekilde bu proje ile özellikle Suriye'li yardıma ihtiyacı olan kişilerin kolayca bu sistemden öncelikle ekmek ve sonrasında birçok farklı ürün çeşidi alabilmesini sağlayabiliriz.

Teşekkürler okuyan saygıdeğer okurlarım. Destek mailleriniz için de teşekkür ederim. Projeyi gerçekten başlama noktasına geldiğimizde sizlerle buradan tekrar duyuracağım. Tüm güzellikler sizinle olsun, güzel ülkemin insanları.


Comments are closed