Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Eşsiz bir Ney Dinletisi ile tefekkürü yakalamak

Ne eşssiz bir tat ne mükemel bir karışım!

Hayranlık duyduğumuz şaşırdığımız birçok şey var ama bu tip sanatsal çalışmalar ayrı bir değerli.

Mesela Dubai'de yapılan dev gökdelenlerin yapımını belgesellerde izlediğmde hayretler duyuyorum. Yüzlerce mühendis bir araya gelip binlerce hesap ile o eserleri ayakta tutuyorlar. Büyük bir emek ve saygıyı hak ediyorlar.

Peki bu eser ve daha bunun gibi nicesi. Bu eserde de bir hesaplama var, büyük bir beceri ve mühendislik var. Doğru zamanda doğru sesi kulağımıza fısıldamayı hesaplamış büyük bir sanatçının imzası var. Dahası o gökdelenler veya teknolojik anlamda bizi şaşırtan nice şey hayatımıza kolaylık getirse de ne kadar bize bu eserlerin sunduğu keyifi sunabilir. Bana öyle geliyor ki artık, bu eserler o Dubai'deki nice gökdelenden daha fazla mühendislik ve saygı hak ediyor benim nazarımda.

Dahası hani doğaya bakarsın ve Allah ne güzel yaratmış dediğimiz nice yaratılan eşsiz varlıklar görürüz ve tefekkür ederiz. O yüce sanatkar, eserleri ile bize kendisinden haber vermektedir. Tefekkür şuuru ne güzel bir ölçü.

Bu eserleri icra eden insanları gördüğümde, bize hissettirdikleri o muazzam duygular sonrası,  ben başka bir Tefekkür hissediyorum. Düşünüyorum ki, ya bu insan dünyaya gelmese idi, nasıl bir şeyden mahrum kalacağımızı gördüğümde, şükrediyorum ki böyle insanları Allah bizlere böyle eserler sunsun da biraz daha insan olalım, nefsimizden arının esas insani duyguları doruklarında dolaşalım diye bizlere hediye etmiş bence. Teşekkürler güzel sanatkarlar. İyi ki varsınız.


Comments are closed