Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

EARGE ve marka olmak

Merhaba güzide okurlarım :)

Ben uzun yıllardır bir başıma EARGE isimli marka tescilime yakışan projeler yapmak için mücadele ediyorum.Üniversite yıllarımdan itibaren freelance olarak aldığım projelerde düşük bütçeli işleri bile bir marka bilinci ile yapıp teslim etmekle başladı serüven. O kadar motive ve keyifli bir yoldu ki bu yol kaç yıl geçmiş inanın sanki dün gibi öylesine hızlı geçip gitmiş ve 30 yaşıma beni ulaştırmış.  

Ancak gelin görün ki önceki yazılarımdan da anlayacağınız üzere maalesef hatalı  kararlar içinde olduğumu sanırım geç anladım. Şuan hatalarımdan çıkardığım ders sayesinde doğruyu sanırım artık biliyorum. Ama tabi artık bir özgüven kaybı yaşadığımı da kabul etmeliyim.

EARGE ismi, E ve ARGE  şeklinde oluşuyor. Burada E elektronik yani E-Mail E-Ticaret gibi işlerin önündeki E olarak yer alır. ARGE  de araştırma ve geliştirme şeklindedir. İsmin çok anlamlı olduğunu ve tam da hayalimi anlattığını biliyorum ve ismi çok seviyorum. Ancak başarı için ismin büyük bir etken olmadığını görmek ise işin en acı tarafı. Çünkü ben bu ismi bulup alan adını kayıt ettiğim geceyi hala dün gibi hatırlarım. Gece 4'e kadar uyuyamamıştım mutluluktan ne gündü bir bilseniz. Ve üniversitede kıt kanaat bütçem ile para biriktirip marka tescili yaptırmıştım. İzmirde ofis açtığımda da ilk iş o marka tescilini duvarıma asmak olmuştu.

Hayalim, bu isim ile sektörel bir yazılımda marka olmayı ve dünya çapında ülkemizin gurur duyduğu bir yazılım şirketi olmak idi. Bu hedefi biraz erken yaşta yola çıkıp denediğim için elbette bana birçok deneyim kazandırdı. Ama her deneyimin sonucunda da maalesef bir zaman ve emek kaybettim. 

Bu ismin tescili halen bende ve belki birgün kullanmak için başvuran iyi yazılımı olduğuna inanan kişiler varsa mutlaka benimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed