Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Bir yemek sepeti başarı hikayesi daha neden olmasın ki


Merhaba sevgili okurlarım,

Eskiden beri yemek sepeti projesini takip ederim. Nevzat Aydın bey gerçekten büyük bir girişimci ve ayrı bir saygı duyuyorum kendilerine. Yıllar içerisinde zirveyi yakalayan markalaşmış projemiz olması nedeni ile daima gurur duydum.
Gurur duymak bir yana, işimiz teknoloji olduğu için de haliyle işin yazılımsal boyutunu da düşünmeden edemiyor insan. Çok karmaşık kurguları olan iş uygulamaları kodlanmasına rağmen birçoğu yemek sepeti projesinin kazancının yakınından bile geçememektedir. Doğal olarak da böyle yazılımsal boyutu çok karmaşık olmayan bir işi hemen yapıp bizde zengin olalım fikri olan insanlar çoğalmasına sebep olmuştu bu durum.

Bu işin kolay olduğunu zannedip pazara giren birçok şirket hüsrana uğradı. Hiçbirisi istediği gibi bir kazanç elde edemedi hatta zarar ettikleri için de işi kapatmak zorunda kaldılar. Açıkçası eskiden o kişilere anlam veremezdim bu kadar güçlü bir rakip karşısına neden çıkarlar diye. Haklı çıktım, böyle bir rakip karşısına bu işi yapmak için çıkılmamalı idi.

Ancak bu fikrim net bir şekilde 180 derece değişmiştir. Büyük girişimci Nevzat Aydın bey tabi ki kararına saygı duysam da maalesef doğru bulmadığım yemek sepetini satma kararını uyguladı. Bunca yıllık projemiz artık başkalarının olmuştu. Başarı mı dersek, elbette büyük başarı kabul ediyorum. Ama öyle üzülmüştüm ki, ülkemize ait diye gurur duyduğum nadide projemiz de artık başkalarının idi.

 İşte o andan itibaren bu projeyi yapmaya karar vermiştim ve şuana kadar toplamda 14 aydır bu proje üzerine çalışmalar yapmaktayım. Geldiğim noktada ise en önemli fark şu. Tüm adımları kurguları netleşmiş durumda. Reklam pazarlama yöntemleri bütçelendirme oranları hepsi hazır. Peki ne eksik derseniz :) tabi ki sermaye eksik. Sermayem olmadığı için bu işi birlikte yapabileceğim arkadaşlara ve yatırımcılara ihtiyacım olacak.

İşte çok yakında detayları sizlerle paylaşmak üzere, şimdilik bu kadar tiyo ile yazıma son veriyorum.

Kolay olmayacak bir proje ancak denemeye değer mi, kesinlikle ;)

Comments are closed