Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Atm kuyruğu problemi : yapay zeka mı, doğal zeka mı...


Merhabalar,

Bugün her sıradan vatandaş gibi atm de bir işim oldu ve gidip sıra beklemeye başladım. Şans ki güneşin karşısında acayip yoğun sıcak bir yerde bekliyorduk. Bir an önce bitsin diye bekliyordum ve önümde 3 kişi olması moralimi yerine getirdi. Nasılsa hemen sıra gelirdi çok kişi de yoktu!

3 kişiden ilk 2 si toplam 35 dk oyalandılar. Bir ara bunlar bir şebeke mi acaba da bankanın sistemini ele mi geçirecekler ki dedim. Mesleğim nedeniyle başka birşey tahminleyemiyordum. Hemen önümdeki kişi biraz daha genç birisi idi ama maalesef bekletimi boşa çıkardı. Daha hızlı işlemini halletti ama o da 10 dk lık bir zaman almıştı. Toplam 45. dk da bana sıra gelebildi. İnanılmaz uzun bir süre ve boşa zaman harcanmıştı ki.

Tabi sıra bana geldi, hızlıca işlemlere ulaştım para yükleme adımına geçtim ve onay verdim. Ödemem tamamlandı. Kabul etmem gereken birşey var ki cihazlar da yavaş maalesef. Onun da etkisi olduğunu düşünsem de yine de bu önümdeki kişilerin zaman kaybını açıklamak için yeterli değil.

Etrafımda bir sürü insan gelip geçerken bir yandan sıra bekliyorum ve gözlemliyorum. Sigarayı içip yere atan, karşıdan karşıya geçeyim derken yayanın üzerine süren saygısız araçlar. Ve ben bunları yaşarken mesleğim gereği başarmaya çalıştığımız akıllı daha optimum yazılım altyapısı v.s.


Sonra kendime baktım, yapay zeka teknolojilerine odaklanmış çalışmaları takip eden gelecekte neler neler olacak şimdiden biraz tahminleyebilen biri olmak bir yana, bir atm önünde basit bir işlem için 15 dk emek veren insanlar...

Diyeceksiniz ki yani ne var bunda, bir atm de zaman kaybı ne olacak bu kadar büyütmüşssün. Böyle bakınca doğru, ama bir de işin diğer boyutu var.

Doğal zekaya sahip insanlık milenyum çağından gelmiş eğitimli ama basit bir işlemi algılayıp hızlıca uygulamaktan çok uzakta halen. Asıl problem bu doğal zekamız ilie hayatın her anında kendimiz dışında yüzlerce insanı etkilemek durumunda olmamız aslında. 


Örneğin trafikte araç kullanırken de bu böyle. Mesela giriş yapacağı kavşağa yaklaşırken doğru şerite doğru hızda girmek de bir zeka gerektirir. Nitekim bunun tam aksine çaprazlama önümüzden geçen araçlar görüyoruz, ve belki bu araçlar kazaya sebep olup nice canları alıyor.

Başka bir örnek de mesela, hayatı ile ilgili kararları alırken kendisi ve ülkesi için optimum kararlar alamamasının da sonuçları vardır. Mesela ekonomisine uygun harcama yapmak, gerçekten ekonomik ve uygun fiyatla alışveriş yapabilmek ve kendisini daha başarılı olmasını sağlayacak bir işe geçiş için doğru stratejiye sahip olmak. Tüm bunları daha doğru yapmayan insanlar nedeniyle yüzü asık çalışanlara iş yaptırmak zorunda kalıyoruz. 

Yapay zekaya geçme sebebimiz acaba bu doğal zekanın bir türlü gelişmesinin zor olmasından dolayı mıydı acaba onu da bilmiyorum. Öğrenmemek için direnen insanları görünce yapay zeka çalışmalarını anlamak daha kolay gerçekten.

Özetle, bilim teknoloji almış başını gidiyor bir yerlere. Ama biz doğal bir zeka ile daha çok basit bir arayüzden basit bir ödemeyi yaparken zorlanan bir nesilde yaşamaktayız.

Bence yapay zeka'dan çok keşke doğal zeka için daha çok emek harcansa. Bilim ve teknoloji ütopik optimizasyon hesaplamaları hedefi ile çalışırken insanlık 4 işlemi yapmanın mücadelesi veriyor olması kabul edilemez. 

Umarım çok daha akılcı düşünen bir toplum olmak için gelecek dönüşür ve daha gelişmiş bir toplumda hayat sürmenin keyfini yaşayabiliriz.
 

Comments are closed