Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Askıda ekmek kültürü ve bugüne uyarlanan yeni hali - 1

Merhaba sevgili okurlarım,

Bu yazım 2 bölümden oluşmaktadır, bu yazımda projenin çıkış noktasını 2. yazımda ise sonrasında projenin kapsamından bahsedeceğim. Ayrıca projeye destek olmak veya ekipte olup gönüllü çalışmak isteyenler olursa sitemdeki iletişim formundan bana ulaşabillirsiniz.

Şuan belki de bugüne kadar verdiğim en doğru karar sonucu, gerçekten iyi bir şirkette sevdiğim insanlar ile görevini iyi yapan bir çalışan olmaya çalışıyorum. Kurumumun bana sağladığı imkanları hak edebilmeye konsantre durumdayım. 

Hal böyle olsa da, daha öncesinde kendi işimi kurup ticari hedefli projelerimden istediğim sonucu alamayan birisi olarak halen proje düşünmeye devam etmekteyim. Ancak bu sefer ticari olan değil daha duyguya hitap eden projelere odaklı durumdayım. Yani dünyayı daha "Kazançlı" bir yer yapmaktan ziyade, insanları daha iyi insanlar yapabilmeye ve birbirine daha yardım sağlayabilir yapmak istiyorum.

Ben böyle düşüncede iken, hayat kendi kendine bana projemin ne olması gerektiği sunabilmişti, projemizin çıkış noktasını kısaca anlatayım. Birgün bir fırındayım, ekmek almak için epey geride sırada bekliyorum. O sırada fırının dışında bekleyen suriyeli bir kardeşimiz  ve gerçekten yardıma muhtaç olduğu aşikar, fırına bakıyor ama birşey de yapmadan, çekiniyor birşey demiyordu. Ben durumu anlamıştım, normalde 2 ekmek alıp çıkacaktım, ayrı poşetlere 2 şer ekmek istedim fırıncıdan. Çıkışta da o kişinin yanına geldim ve bunlar bana fazla istersen alabilirsin dedim. Mahçup bir gülümseme ile aldı ekmekleri. Mutlu olmuştu, gözlerinde görmüştüm ve daha ilginç olanı ise böyle bir gün yaşadığımda, ben o gün çok yoğun işlerimden dolayı şikayet ettiğim bir günü yaşamakta idim.

2 ekmek ile gülümseyebilen insanlar vardı bu dünyada ve bizler bu insanlara yardım etmeksizin gündelik hayatımıza şikayet ede ede devam ediyorduk. Zaten aklımdaki bir proje arayışından dolayı, yaşadığım bu olay sonucu projem netleşmişti.

Osmanlı döneminde askıda ekmek yardımını biliriz. Hatta son günlerde bunu deneyen fırınlarımız oldu ve hala da olduğunu düşünüyorum. Aşağıdaki videoda bu muazzam yardımseverliği  en güzel şekilde anlatmaktadır.



İşte yeni projemin kapsamı bu şekildedir. Teknolojinin imkanlarını kullanarak askıda ekmek yardım sistemini herkese ulaşması için bir projeye başlıyorum.

Askıda ekmek yardımlaşması gibi bir yardımlaşma yapmayı sağlayacak yeni bir proje ile insanların daha fazla bu kişilere yardımda bulunabilmesini sağlamak üzere bir sonraki yazımda görüşmek üzere diyorum.

Sevgiler saygılar.

Comments are closed