Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Allah için Kurban keserken hakkaniyeti kurban edebilme yanılgısı


Öncelikle herkesin Kurban bayramı mübarek olsun. Bu güzel bayram erişmek nasip oldu yeniden şükürler olsun.

Allah kabul etsin, ömrümde ilk defa kurban kestim bende. Kestim derken bizzat kesmedim elbette, belediyenin sağladığı imkanlardan faydalandık ve işinin ehli kişiler bizim vekilimiz olup kurbanımızı kestiler Allah razı olsun onlardan.

Öncelikle iyi şeylerden bahsetmek gerek. Örneğin belediyelerin böyle bir çalışma yapması çok faydalı bir uygulama. Hem işinin ehli kişilerce yapılması bakımından hem de açıkçası hep birlikte bir bayram havasını pekiştiren ortamdan dolayı gerçekten güzel bir uygulama. Vesile olanlardan Allah razı olsun.

Kurban'a Saygı

Tabi hal böyle iken sorunları da görmezden gelip söylemeyecek değilim. Ben hayvan sevgisi yoğun birisi olarak gerçekten oradaki hayvanları ileri derecede önemsiyorum. En rahatsız olduğum şey orada onlarca hayvan biri kesilirken biri yüzülürken o hayvanların o bölgeye onları görecek şekilde getirilmesi öyle içimi sızlattı ki, sanki o hayvanların bunu görüp anladığını korktuğunu hissettim. Küçükken kurbanı babam keserdi ve çok iyi hatırlarım hayvan bıçağı görmesin diye gözlerini kapatırlardı veya hayvan ayakta getirilirken bıçağı görmemesi için saklanırdı mesela. Açıkçası bu şekilde bir bakış açısı daha doğru geliyor bana ve güzel organizasyonlara böyle hassasiyetlerin de eklenmesiyle daha iyi olacağını düşünüyorum. Zamanla böyle imkanların da sunulmasını temenni ediyorum.

İçler Acısı Tavır

Haydi herşey bir yana bir de biz varız yani insanlar. Sıra numarası alıp bekliyoruz orada. Ve Allah rızası için kesilen kurbanlık kulluk vazifesinin bir tamamlayacısı iken düşünsenize sırada hile yapılıyor. Örneğin bir kurban kesilmiş numarası 30 veya 40 ama hala 20 numaraya sıra gelmemiş daha bekliyor. Yani vallahi sıra mühim değil ben helal ediyorum önüme geçen her kim ise ama orada birçok kişiden duydum hakkımı helal etmiyorum diye. Yazık değil mi, Kurban kesmek gibi işin maddi zorluğu da olan ama buna rağmen bu zorluktan kurtulup Allah bize bu imkanı vermişken nasıl olur da orada 5-10 dk erken işimizi halletmek adına bu işe kalkışılır aklım almıyor.

Yapmayın güzel insanlar yapmayın, inanın değmez asla ama asla değmez. Yapmayın. Gerekirse orada tüm gün bekleyin, geceler olsun saatleriniz orada tükensin ama orada bir kişinin dahi hakkını almayın. Böyle güzel bir ibadete gölge düşürmeyin.

Tekrar herkesin kurban bayramı mübarek olsun.

Comments are closed