Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

OpenDev ile ilgili son durum

Merhabalar, 

Uzun zamandır yazı yazamıyorum. Zamanında bir framework nasıl olmalı şeklinde bir yazı yazmıştım. Sonrasında da yaşadığım olaylar mesleğimi bırakma noktasına getirmişti beni. Tabi sevdiğimiz için sonuçta bunca yıl bilgi de olunca değiştirmek fikri epey marjinal bir karardı. Yapamadım, yine mesleğime devam etmek zorunda kaldım. 

Tabi bırakmaya karar vermek zorunda kaldığım olay, öncelikle bir şekilde kaos içerisinde olmak bir sürekli şekilde günü kurtaran yaklaşımla çalışmalar yaptığımızı görmek tatmin etmiyordu beni. Bunca bilgi ve deneyime rağmen her şey kaos içinde devam ettiği için bir türlü mutlu olamıyordum.

Günün sonunda çareyi bir sistem geliştirmekte buldum. Sanıyorum daha önce 3 veya 4 kez daha framework geliştirmeye çalıştım. Ancak bir şekilde hepsinde bazı kusurlar vardı ve gerçekten kullanmaya değer bulamadım ve kullanmayı bıraktım.

Bugün denemeler ile bir framework nasıl olmalı aslında onu anlamanın verdiği rahatlık ile geliştirme yapmaya başladık ve bugüne ulaştık. Ve artık katiyen eminim ki, bu sistem kesinlikle ve kesinlikle çok çok başarılı oldu ve gerçekten projelerin tümünde de kullanıyoruz.

Neden başarılı kısaca bunlara değineyim;

1- Rutinlerden Kurtarmak

Öncelikle bir framwork kesin ve nasıl olacağı net olan bazı işleri sizin yerinize yapabiliyor olmalıdır. Zaten her şeyi net olan bir çalışma için tekrar tekrar saatlerce benzer kodları yazıyorsanız bu framework yeterince iyi iş yapmıyordur. Bahsettiğim şey aslında CRUD diye adlandırılan, Create, Read, Update  ve Delete işlemleri için yazılması zorunlu olan ekranlardır. Bunu OpenDev'de geliştirdiğimiz BUILD sistemi ile otomatik olarak kodlanabilir olma özelliğini kazandırmak büyük bir fayda sağlıyor ve projelerin çok ciddi sayıda ekranını hazır şekilde projeye başlama fırsatını bize sunuyor.

2- Yeni Bir Dil Öğrenmek Zorunda Bırakmamak

Günümüzde ne zaman bir şeyleri daha iyi yapmak için bir yol arasanız, bu durumda hemen yeni bir dil bir şeyler öğrenmek zorunda kalırsınız. Bu da yine bir framework için en kötü yönlerden biridir. Zaman kaybı, adaptasyon sorunları gibi bir sürü sorun ile sizi baş başa bırakır. Bu nedenle OpenDev'de hiçbir yeni dil öğrenmenize gerek kalmaz. SQL, HTML; CSS ve Javascript dilerini biliyorsanız istediğiniz yazılımı geliştireblirsiniz.

3- Alışılan Metotlardan Vazgeçmek Zorunda Bırakmak

Bir diğer konu, her yazılım uzmanının bir alıştığı kodlama yapısı vardır.  Bir sistemi kullanıyor olduğunuz için, kodlama yapınızı değiştirmek zorunda kalmanız hem zaman hem de adaptasyon sorununa sebep olur. OpenDev'de özel süreç yazabilirsiniz ve yazdığınız bu özel süreçler hiçbir şekilde size bir metot veya sistemi dayatmaz. 

Mesela, API yazarak ekran tasarlamayı seviyor olabilirsiniz. Tek bir süreç yazıp o sürece verdiğiniz parametre değerlerine göre çalıştırmak isteyebilirsiniz. Tamamen farklı bağımsız süreçler yazıp farklı ekranları iç içe POPUP açmak gibi yardımcı. yapıları kullanarak birlikte koordine edebilirsiniz. Veya Vue.js kullanabilir, JSON objeler ile formlarda verileri taşıyıp ekranı çalışır duruma getirebilirsiniz. Her durumda OpenDev sizi tamamen özgür bırakır.

4- Hazır Kütüphane Gücü

Artık yazılım geliştirme sırasında az çok ihtiyaç duyulan şeyler bellidir. Bunlardan mesela en önemlisi bir hata veya başarılı işlem sonucunu kullanıcıya bilgi vermeniz gerekir. Bu durumda bunun yolu metodu belli olmalıdır. Dil desteği olmazsa olmaz bir konudur. Bunu çok kolay şekilde size sunabilmelidir. Ekranlar arası bilgi aktarımı, parametre gönderme işlemleri ihtiyaçlara  yönelik hazır durumda olmalıdır. Bir API kolayca yazılabilmeli, ve istenen yerde kullanılabilmelidir. URL yapısı da kütüphaneler tarafından dil destekli şekilde otomatik olarak yönetilebilmelidir. En büyük ortak ihtiyaç örneğin raporlama konusunda, kolay şekilde raporlar oluşturulabilmelidir. Dahası bir rapor kolay şekilde düzenlenebilir de olmalıdır. Veya örneğin bir alan HTML editör olması gerekiyorsa bu da kolayca yapılabilmelidir. Bu ve benzeri tüm her şey bir kütüphanede olmalıdır. 

Bunlar ve daha fazlası, OpenDev'e kazandırılmış durumdadır.  Genel olarak bu ana özellikler olmazsa olmaz özelliklerdir. 


OpenDev bir sürükle bırak tarzı son kullanıcıya odaklı bir yazılım geliştirme sistemi değildir. Aksine tamamen yazılımı iyi bilen teknik kişilerin kullanması için tasarlanmış bir araçtır. 

Daha ayrıntılı bilgi için https://opendev.com.tr adresine göz atabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler, saygılar.


Comments are closed