Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Katar yerine Sabancı olsan bari : BorSA İstanbul

Merhabalar,

Hayal edin, bankaya gidiyorsunuz. Kredi alabilirsiniz altın dolar herşey olabilir. Çünkü bankadır. Ama siz şunu söylüyorsunuz, ben bu bankanın kasasının %10'unu almak istiyorum. Kasanın içindekilerin %10'unu almak ? Sanırım dalga geçtiğiniz için derhal güvenliği çağırırlardı. Kasa alacaksan, kasa satan yere gidersin. Kasanın anlamı farklı olan bankada kasa alamazsın elbette.

Gelelim asıl konuya.

Bugün tüm detayını anlamadığımı ve anlamak istemediğimi ifade ederek başlamam gereken bir üzücü haberi sizler ile paylaşacağım. Ekonomiyi çok bilmem belki sevinmem gerekiyordur inanın emin değilim. Eğer öyle ise lütfen bana ulaşın ve bilgi verin. Ama buna rağmen ne olursa olsun bir ülkeye ait olan Borsa İstanbul benim bildiğim kadarı ile hisse alınabilir bir şey idi. Ne ara oldu da, böyle bir kurum sanki bir arsa gibi bir kısmı alınabilir hale geldi anlamakta zorlanıyorum demek isterdim, ama bunca olan şeyden sonra asla zorlanamıyorum. Olur ülke hali bizim için bu bile olağanlaştı ne yazık ki. 

Evet şaka gibi %10'u satılmış. Satılabilir olmasının sorgulanması gereken şey hiç bir gündem olmadan, hiç konuşulmadan doğrudan tek gelen haber bu Katar'a %10'u satıldı. 

Bir sürü soru var kafamda. Madem satıldı, neden Katar? Hadi Katar alsın tamam, iyi de bir şey satılırken haber verirsin ilan yayınlarsın en yüksek rakam verene verirsin. Gerçekten en yüksek Katar mı verdi ondan mı ona satıldı yani bunu mu anlamalıyım ? 

Zaten bir sürü sorun yaşıyoruz günlük hayatımız içerisinde. Buna rağmen odaklanıp güzel işler çıkarmaya çalışıyoruz.
Ülkemize faydalı olacak çok güzel yazılım projeleri geliştiriyoruz. Saygı duyduğum değer verdiğim ve çok sevdiğim insanlar ile çalışıyorum. Yurt dışına yazılım satmayı hayal ediyoruz. Bir yandan söz verdiğimiz projeleri yetiştirmek için mücadele ediyorum. Tüm bunları yapıyor olmaya çalışıyoruz ama yapabiliyor muyuz maalesef. Çünkü etraftan duyduğum haberler, ülkede olan gelişmeler gerçekten çok yıkıcı şekilde odağımı bozuyor dikkatimi dağıtıyor derin bir üzüntü duymama sebep oluyor.

Ama yine de tüm bunlara rağmen, çalışmaya devam ediyorum. Bunca tuhaf şey olurken her şey yolunda gidiyormuş gibi davranıp hayatına devam etmek gerçekten çok yorucu ve vatansever olduğuma inancımı sorgulamama sebep oluyor.

Bugüne dek şuan olanlardan daha da garip şeyler oldu ve hepsini duyduk elbette yok artık desek bile bir süre sonra gördük ki ona da alıştık. Ama artık bu da mı olur yani, bir ülkenin borsası 'Borsa İstanbul' hisse alınabilir bir yer iken, nasıl olur da %10'u hem de Katar gibi dışarıdan yabancı bir başka ülkeye satılabilir ? Bunun yerine Sabancı ya satsalardı en azından BorSA İstanbul şeklinde basitçe logoyu revize ederek milli olma durumunu kaybetmeden hayatımıza devam edebilirdik. Ortak Katar olduğuna göre ismi nasıl Borsa İstanbul olucak ? Borsakatar İstanbul filan olur herhalde ?

Biri artık ya bizi çimdiklesin uyandırsın bunların rüya olduğunu söylesin, yada artık gerçekten doğru işler yapılmaya başlansın...

Dolar/Euro'nun böyle yükselince tabi %10'nun fiyatı da hali ile eskiye 6-7 kat daha ucuza gitmiştir, üstüne güzel bir su içebiliriz hep birlikte.

Bir gün gelir de böyle üzücü şeyler yerine, güzel şeyler görür müyüz diye beklemeye sabırla devam edeceğiz....

Comments are closed