Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

İzmir depreminden birşey öğrendik mi?

Merhabalar,

Biliyorsunuz ki, İzmir depreminde Rıza bey apartmanında birçok can kaybettik. O canlardan birisi de benim arkadaşım idi. Hepsinin mekanı cennet olsun.

Peki ya bu ölümlerin sebebi ne idi ? Gerçekten ölümlerin ana sebebi deprem olsaydı, birkaç apartman mı çöker idi. Bu sorunun cevabı çok açık. Bu ölümlerin sebebi insan faktörüdür. Evleri çürük yapan zihniyet, üstüne bir de çürük raporuna rağmen evleri kullanımda tutan devlet anlayışı. Hepsini bir araya koyunca benim arkadaşımın ölümünü tamamen depreme bağlamam mümkün değil.  Bu doğrudan doğruya insan faktörüdür. İnsanlarıın sorumsuzlukları sonucu insanlar hayatını kaybetmiştir.

İnsan hiçbir şekilde hayatını böyle basit sorumsuzluklar sonucu kaybetmemelidir. İnsan hayatı kutsaldır ve bu kutsallığın en temelinde öncelikle yaşam hakkı yer alır. Yaşam hakkı hele hele toplum sağlığını düşünen Beril arkadaşım gibi dışarıda işi olsa bile evinde halleden onca insan, o gün dışarıdan sakınırken o sarsıntı ile yerle bir oldular. Onlar da toplum sağlığını hiçe sayıp günlük hayatlarına devam etselerdi, şirketler evden çalışma düzeninde olmasalardı bu kişiler şuan hayatta olacaklardı.

Buradan tüm depremde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Tüm yetkilerin yaptığı gibi başsağlığı ve kurtarma çalışmaları sonucu herşey tamam olmuş gibi hayatımıza devam etmemizi ise asla anlamıyorum. Herkes rutin hayatına geri dönüyor. Kimsenin bu konuda bir adım attığı yok.

Bu konuda biz bir adım atmak zorunda hissettik kendimizi. Bir projemiz var. 'DepremsizHayat.com' web sitesini kurduk henüz çalışmalarımız devam ediyor. Bu sitenin amacı ne olacak biraz ondan bahsedeyim.

Öncelikle, bu sitede deprem öncesi ve deprem anında neler yapmanız gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabileceksiniz. Bu bilgiye ek olarak en önemlisi, şuan yaşadığınız binanın sağlamlığından şüphe duyuyorsanız kolonların veya duvarlarda gördüğünüz çatlakların resimlerini çekerek sistemden gönderebileceksiniz. Jeoloji mühendisleri gönderdiğiniz resimleri inceleyip sizlere değerlendirmelerini iletecekler. Ve bu çalışma tamamen ücretsiz olacak.

Çalışmalarımız tamamlandığında sizlere buradan gururla tekrar duyurmak üzere, herkese depremsiz bir hayat dilerim.

Sağlıcakla kalın...Comments are closed