Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Göz sağlığı için bir yazılım uzmanı nelere dikkat etmeli

Merhabalar değerli okurlarım,

Evde kalıp karantina halinde beklerken, bir yandan da COVID-19 haberleri dinleyip bunaldığımız bir dönemde farklı bir sağlık konusu ile sizlerin karşısındayım.

Göz sağlığı elbette hangi meslek olursa olsun çok önemlidir. Ancak konu günde 10 saate yakın ekrana bakmak zorunda olduğunuz bir iş olunca iş biraz daha ciddileşiyor. 

Bugün bu yazıda sizlere, göz sağlığınızı korumak için basit ama inanılmaz etkili yöntemlerden bahsedeceğim.

Öncelikle bu konuda hala hiçbir numaralı gözlük kullanmama gerek kalmayan bir yazılımcı olarak, bu konuda hem kendimi şanslı, hem de biraz başarılı buluyorum. İşte sizlere önerdiğim metotlar burada,

Koyu Renk Tema Kullanımı

Son yıllarda moda haline gelmiş olsa da, ben uzun yıllardır herşeyin DARK diye genelde adlandırılan temasını kullanırım. Göz sağlığında en negatif etki, ışık oranından dolayı oluşmakta gözü bu ışık oranı yormaktadır. Örneğin,

1-  Windows temaları içerisinde BLACK Mode isimli temayı kullanmalısınız. Işık oranını azaltmanın en etkili yollarından birisidir.Bir diğer önemli konu da, windows masaüstü arka planınızı güzel görseller eklemek yerine, sonuçta iş bilgisayarı olarak görüyorsanız, düz renk yapmanızı öneririm.

Aşağıda gördüğünüz gibi, düz renk ve siyah yapmanız büyük fayda sağlayacaktır. 
( Not: Bu aynı zamanda bilgisayarda ram konusunda da küçük bir kazanç sağlayacağı için bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. )2- Gmail iş dünyasında çok kullanılan bir mail servisi. Bu nedenle onu da aynı şekilde dark tema seçmenizde büyük fayda var.Mavi Işığa Karşı Gece Modu Özelliği

Gözlere en büyük  zararı veren bir diğer şey ise, mavi ışık oranıdır. Bunu azaltmak için windows da özel bir ışıklandırma modu var 'Gece Işığı' modu. Bunun adı gece ışığı modu olsa da, eğer iş amaçlı uzun saatler bilgisayar ekranı karşısında kalmak zorunda iseniz, mutlaka bu modu kullanmalısınız.

Bu ışığın ayarlanması sayesinde, çok ciddi anlamda mavi ışık oranı düşmektedir.


Crizal Prevencia marka özel gözlük

Benim gözümde bozukluk yok, bu nedenle bir gözlük kullanmıyorum. Ancak yine de özel bir gözlük kullanmamızda fayda olacaktır. Bu gözlüğün özelliği mavi ışığı kıran özel bir mercek olmalıdır.

Bu amaçla henüz yeni satın aldığım bir gözlüğü kullanmaya başlayacağım. Crizal Prevencia marka olması nedeniyle büyük anlamlı bir değişiklik olucak benim için. Bir diğer iyi tarafı da numarasız bu gözlüğü kullanma şansımızın olması. 

Crizal Prevencia isimli marka, dünyada bu alanda en başarılı şirket. Bu nedenle de mercek fiyatları gerçekten diğerlerine göre iki katı fiyatına yakın. Ancak gözler çok değerli ve bu rakamlar yine de ucuz  kaldığını düşünüyorum.

Bİrçok mercek kullanabilirsiniz aynı görev için üretilen, ancak bu markayı özellikle tavsiye ediyorum. İsme özel sertifika ile satılan ve inanılmaz özellikleri olan mükemmel bir ürün. Aşağıdaki videosunu inceleyebilirsiniz.Bugün biraz daha farklı bir konu ile karşınızda idim.

Sormak istediğiniz bir konu olursa, bana site üzerindeki iletişim formu üzerinden ulaşabiilirsiniz.

Herkse sağlıklı günler dilerim.


Comments are closed