Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Berlin'de yaşam

Selamlar,

Uzun bir ara verdim. Çok yazamıyorum çünkü gerçekten hayatımın en entellektüel dönemini geçiriyorum sanırım. 

Günümün özeti şu şekilde, Almanca dil öğrenme ( min. 6 saat ), Haftalık düzenli dil kursları, meetup'lar, 2-3 saat de kitap okuma ( Adam Fewer - Empati ) okuyorum şu anda.  Yani ortalama 11 saat günlük net hiçbir gün ertelemediğim mesaim var. Değerli bir mesai...
 
Haliyle hiçbir şekilde zaman bulamadım ve ancak şuan genel bir özetlemek için bu yazıyı sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle Berlin'i çok sevdim, iklim ise şu ana kadar bana anlatıldığı gibi asla kötü değildi. Hatta kapalı bir hava, ışığı sevmeyen gözlere sahip birisi için çok daha iyi idi. Ve arada sağanak olmayan, kırmadan dökmeden yavaş yavaş yağan yağmur ise bir başka güzel detay. Bence böyle giderse daha ne istenir ki. 

Almanca zor ama ben kafaya taktım bir kere. Kesinlikle öğreneceğim, bu sebeple de yoğun çalışıyorum. Ayrıca Goethe gerçekten iyi bir eğitim veriyor. Yani herşey güzel, yani "Alles Gut" :)

Kitap okuyorum, müzik dinliyorum ve ayrıca tabi ki insanlar ile tanışıyorum. Projelerimi bu kadar dikkatle dinleyen insanları bulacağımdan ümidimi kesmiştim. Ama burada gerçekten açık fikirli parlak insanlarla konuştuğumdan eminim ve şu ana kadar bana çok katkıları oldu. Bu katkı artarak devam ediyor.

https://www.meetup.com sitesini şiddetle tavsiye ederim. Bu site ile gerçekten ilgi alanınıza göre dünya çapında meetup lar bulabiliyorsunuz.

Ayrıca "Jobs" yani Steve Jobs'un hayatını anlatan filmi almanca konuşma ve alt yazılı olarak izliyorum. Hem kelime öğrenme, hem de söylenen almanca kelimeleri anlamak için çok iyi bir pratik olduğunu youtube da izlediğim kanallarda önerdikleri için yapıyorum.

Özetle şuan burada çok yoğunum ama çok huzurlu ve mutlu çalışıyorum. İş bulma konusunda ayrıca bir yazı yazacağım. Bu konuda edindiğim tecrübeleri de paylaşıyor olacağım.

Özetle şuan "Alles Gut" :)


Comments are closed