Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Almanya'da 6 aylık iş arama vizesi ile yeni bir başlangıç

Merhaba sevgili okurlarım,

Hugo Boss'dan ayrılmam ve sonrasında bir dizi yorucu başvuru süreçlerimi tamamlayıp sonunda Almanya'ya gitme vakti geldi. 28 Ekim'den itibaren 6 aylık Almanya serüvenim başlamış olacak.

Bu gidiş benim yıllardır istediğim ama çeşitli sebepler ile bir türlü yapamadığım bir yolculuk olduğu için, normalde bir hüzün olması yerine, uzun süredir beklenen bir şeyin zamanının gelmesi sebebiyle duyulan bir mutluluk hissediyorum. Elbette İzmir'i ve bazı insanları özlemeyi denkleme katmazsak...

Şuan Almanya'ya gitmek için aldığım vizem "iş arama vizesi" türünde bir vize. Bu vizenin avantajı 6 aylık bir süre vermesi ve bu süre içerisinde iş bulursan doğrudan çalışma iznin verilerek tekrar ülkeden çıkış yapmana gerek kalmaması. Alman hükümeti bununla doğrudan mavi kart yani avrupa birliği ülkelerinde oturma ve çalışma izni veren hakkı size sağlıyor.

Bu vize başvuru süreci ve Almanya'da iş arama sürecim hakkında bloğumda sizlerle bilgilerimi paylaşmak istiyorum. Vakit buldukça burada Almanya deneyimlerimden ve orada iş arama sürecim hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

İş arama konusunda aslında sanırım gelişmeler biraz hızlı başladı, Almanya'da IK hizmetleri veren bir şirket yetkilisi daha oraya gitmeden benimle iletişime geçti. Çalışma geçmişimi detaylıca dinledi ve gerçekten de ayrıntılı bir hazırlık süreci başlattığını hissediyorum. Sonuç ne olur bilmiyorum, paylaşıyor olucam.

Şimdi burada kalan tüm sevdiklerime ve bu bloğu okuyan herkese sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Hoşçakalın...
Comments are closed