Murat Uysal

girişimci / matematik mühendisi / yazılım uzmanı / hislerim ve deneyimlerimden yazılar

Alan adı uzantısının seo etkisi var mıdır?


Seo çok dinamik bir alan. Google her algoritma değişikliğinden sonra buna adapte olmak gerekiyor. Önceden varolan kriterler artık neredeyse etkisiz. Çok daha akıllı bir hale gelen Google algoritmasıyla ilgili detaylı döküman bulabileceğiniz siteler mevcut.

Benim bahsedeceğim konu ise alan adı uzantısının seo'ya olan etkisi üzerine. Bu konuda bir araştırma yapmıştım ancak araştırma yaptığım dönemde ulaştığım kaynaklar birbirinden farklı görüşlere sahiplerdi. Kimisi etkisi yok içerik kalitesi önemli diyor, kimisi de çok önemli olduğunu iddia ediyordu.

Bu noktada bende bir domain uzantısı ve benim özellikle sevdiğim .PW uzantısı üzerinden bir deneme yapmaya karar verdim.

(Bu fikir çıktığında .pw uzantısında birçok jenerik alan adı alınmadığın fark edip aldığımı da itiraf edeyim, belki ileride değerlenir ümidi ile :) )

Test ettiğim alan adları ilan.pw ve teknikservis.pw. Bu alan adlarını ilan sitesi yapmak üzere almıştım ve sehrinden.com için geliştirdiğim projelerin birer özelleşmiş şeklini bu sitelere kurdum.

Kurulum sonrasında tabiki ilk işim google analytics entegrasyonunu yapmaktı. Entegrasyonu yapıp webmaster tools ile de ilgili bağlantıyı sağladıktan sonra her site için gelen, arama motoru optimizasyonunu iyileştirmek için önerileri bulunan e-posta geldi. E-posta içeriği şu şekilde.


Bu e-postadaki en önemli şoku yaşadığım nokta ve sanırım .pw domain uzantısının gelişmesinin önündeki engeli görmüş oldum.  Normalde bir alan adı yayına başlayıp bu şekilde analytics ekranlarını düzenlerken aşağıdaki ekranda ülke seçimi yapabiliyor olmamız gerekiyor. Bu seçimin amacı şu. Bu site bu ülkedeki kullanıcıları hedefliyor demek. Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi bu seçime izin bile vermeden "Palau" seçili durumda gelmiş ve değişiklik izni yok. 

Bu noktada bir araştırma yapıp bunu ayarlamanın bir yolunu bulmaya çalıştım ama sonuç vermedi ve araştırmamın sonuç vermeyeceğinin kanıtı da yine google tarafından yapılan aşağıdaki açıklamada görmüş oldum. Aşağıdaki sayfayı inceleyebilirsiniz. Sayfadaki açıklama şu şekilde.

"Genel üst düzey alanlar (gTLD) belirli ülkeleri hedeflemez. Sitenizin alanı genel bir üst düzey alansa (örneğin, .com, .org veya aşağıdakilerden biri) ve belirli bir coğrafi bölgedeki kullanıcıları hedefliyorsa, bize sitenizin arama sonuçlarımızda nasıl görüneceğini belirlememize yardımcı olacak bilgiler sağlayabilirsiniz. URL'leri coğrafi olarak hedefleme konusunda daha fazla bilgi edinin.

Google, aşağıdakileri Search Console'da coğrafi olarak hedeflenebilecek gTLD'ler olarak işler."

Bu açıklamanın söylediği gTLD alan adınız ile hedeflenecek ülkeyi belirleyebilirsiniz. Ama google şunu da zamanla kabul etmiş ve aşağıdaki ek açıklamayı eklemiş.

"Google, bazı ccTLD'leri (.tv, .me gibi) gTLD olarak işler. Bunun nedeni, kullanıcıların ve web yöneticilerinin bunları ülkeye yönelik olmaktan çok genel olarak gördüğünü belirlememizdir. Aşağıda söz konusu ccTLD'lerin listesi verilmiştir (bu listenin zaman içinde değişebileceğini unutmayın)."

Yukarıdaki açıklama da normalde bir ülke ile bağlantılı ortaya çıkan ama zaman içinde genel kullanımda sembolik hale gelip kabul görmüş uzantıları kapsıyor. Ve işin en acı tarafı hala .PW bu listede değil :)


Aslında PW : Profesyonel Web kısaltması bir uzantı olduğu belirtilmişti her yerde. Eğer böyle ise google bu uzantıyı da ayrıcalıklı uzantılar listesine alacaktır. Ancak böyle değilse bu uzantı ile seo konusunda ciddi anlamda zorluk yaşanılacağını bizzat test ederek gördüm.

Örneğin teknikservis.pw sitesi halen sadece tek bir sayfası indekslenmiş durumda. Hiçbir alt kategori ve içerik indeks yapılmamış. Bugüne kadar hiçbir projem bu şekilde olmamıştı. Ülke hedeflemesi ciddi anlamda önemli bir konu ve google bu konuyu düzenlemezse .pw alan adı ile seo yolculuğunda zor bir hedef olduğunu söylemeliyim. Ama yine de nedense ben bu uzantının ileride işe yarayacağın düşünerek güzel bazı isimlere yatırım yaptığımı söylemeliyim ;)Comments are closed